Kompozytorka Katarzyna Głowicka

przez | 15 kwietnia, 2020

Katarzyna Głowicka to uznana kompozytorka muzyki klasycznej, która od lat mieszka w Holandii. Debiutowała w 2013 roku albumem „Red Sun”, który przyniósł jej międzynarodowy rozgłos. Jest artystką wszechstronną- tworzy kompozycje na fortepian, klawesyn, utwory wokalne i orkiestrowe. Jej utwory charakteryzuje minimalizm, widać fascynację muzyką eksperymentalną ale również folkiem. Swoje kompozycje często tworzy zainspirowana filmem i teatrem i uczestniczy w projektach fimowo- lub teatralno- muzycznych. Utwory artystki często łączone są z wizualizacjami i instalacjami Video.
Katarzyna Glowicka współpracuje z wieloma artystami ze sceny klasycznej i awangardowej. Z Krystianem Ładą pracuje przy międzynarodowym kolektywie The Airport Society. Prowadzi fundację ARTEk razem z mężem kompozytorem, Henrykiem Vegą.
Kompozytorka wymaga od słuchaczy skupienia i pewnego rodzaju „medytacji” przy odbiorze jej utworów. Jak sama mówi, pisze „dla tych, którzy czują głęboko i emocjonalnie”. Ważne jest dla niej przekazanie słuchaczom wrażeń niematerialnych i nieoczywistych. Muzyka ma dawać spokój i odskocznię od problemów życiowych a tworzenie muzyki rozwija wszystkie zdolności umysłowe człowieka.
Glowicka komponowała dla największych orkiestr i zespołów takich jak: Warszawska Jesień, Biennale w Wenecji, Heroines of Saund, Wien Modern czy Gaudeaumus Muziekweek.
Artystka znana jest za granicą jako Katarina Glowicka lub Glowicka Kasia. Obecnie wykłada muzykę komputerową w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.